Jak prezentują obecne badania, rynek domen internetowych w Polsce rozwija się dość dynamicznie. Stąd też wzrastające zainteresowanie domenami internetowymi. W państwach zachodnich jest to branża silnie prosperująca. Można mnożyć przykłady osób osiągających zaskakujące sukcesy finansowe na sprzedawaniu domen.

Zapewne większość osób związanych z domenami w kraju poszukuje sposobów odzwierciedlenia osiągnięć domeniarzy z USA czy Indii. Pewne jest, że największymi dochodami cieszyć można się z domen słownikowych. Takich, które bezpośrednio wiążą się z danym rodzajem branży, usługi. Takie domeny jest jednak niezmiernie trudno nabyć na rynku pierwotnym. Pozostaje zatem przechwytywanie domen wygasłych.

Domeny spadające mogą okazać się niezmiernie wartościowe. Niestety nie powinniśmy opierać się wyłącznie na intuicji. Ważne są określone parametry, które świadczą o wartości konkretnej spadającej domeny internetowej. Tych wskaźników jest dość wiele. W zależności od zastosowania domeny internetowej istotności nabierają poszczególne z nich.

Jeżeli polujemy na spadające domeny z planem wykorzystania ich do potrzeb SEO lub dalszej sprzedaży, powinniśmy dokładnie weryfikować wartości z nimi powiązane. Aby precyzyjnie oraz rzetelnie sprawdzić tyle parametrów dla dużych ilości domen niezbędne będzie odpowiednie oprogramowanie. Sprawdzanie bowiem poszczególnych wartości manualnie, wykorzystując różnego rodzaju strony on-line jest zbyt czasochłonne i niełatwe.