W tutejszym wpisie podniosę kwestię uruchomienia sklepu online. Pominę jednak kwestię wyboru branży, otwierania przedsiębiorstwa, czy też różnych formalności z GIODO włącznie. Wpis dotyczy głównie kwestii technicznych, w tym wyboru modelu sklepu online.

Pierwsze pytanie, które należy zadać to czy mamy zamiar prowadzić swój sklep online jako usługę, czyli model SaaS, czy też wdrożyć system sprzedaży online na swoim własnym serwerze, do którego będziemy zawsze mięć nieograniczony dostęp. Obydwa z tych dwóch modeli ma swe zalety i wady. Osobiście preferuję internetowe sklepy stawiane na własnych serwerach, między innymi z uwagi na pełny dostęp do danych. Jeśli zdecydujemy się na tego typu oprogramowanie sklepu internetowego to należy teraz wybrać konkretny system. Wybór jest doprawdy duży, rozpoczynając od systemów płatnych typu KQS po rozwiązania w pełni darmowe jak GekoSale albo OpenCart.

Tak więc wracając do tematu głównego, czyli jak uruchomić sklep internetowy? należy najpierw wybrać spełniający nasze wymagania system sprzedaży, następnie wykupić dobre konto hostingowe, wrzucić przy pomocy klienta FTP pliki skryptu sklepu internetowego na konto hostingowe, a także stworzyć bazę danych MySQL na serwerze, która będzie przechowywać wszelkie informacje. Następnie trzeba jedynie uruchomić zgodnie z instrukcją dostarczoną przez producenta skrypt sklepu online. Teraz czas na uzupełnienie asortymentu sklepu oraz wszelkich danych, które są potrzebne do sprzedaży online. W obecnej chwili nic nie przeszkadza, aby zarabiać pieniądze na uruchomionym właśnie sklepie online. Jednakże do tego potrzebni są użytkownicy, a więc i promocja w przeróżnej formie…