Czym jest VPN, jak działa oraz ile kosztuje?

Czym jest VPN, jak działa oraz ile kosztuje?

Ostatnio coraz bardziej popularne stają się serwery VPN. Wyjaśniamy, czym są, do czego się je stosuje, ile kosztują i dlaczego warto mieć je w swoim domu zamiast tradycyjnego połączenia proxy.

Bezpieczeństwo i prywatność w jednym miejscu

Pod skrótem VPN kryje się wirtualna sieć prywatna. Nikt nie ma do niej dostępu prócz nas: potrzebujemy w tym celu login i hasło. Dzięki temu mamy gwarancję, że wszystko, czym zajmujemy się w internecie, pozostaje ukryte i zabezpieczone. Bez obaw możemy dokonywać przelewów, korzystać z poczty, kupować różne produkty. Nie ma szans, aby ktoś złamał dostęp do serwerów. Specjalnie zabezpieczenia sprawiają, że atak ze strony hakerów jest niemożliwy, a my możemy bez obaw korzystać z internetu z każdego miejsca na świecie, nie obawiając się utraty naszych danych. Serwer VPN został stworzony właśnie po to, abyśmy mogli czuć się w sieci wyjątkowo bezpiecznie.

Różnice między serwerem VPN a proxy

Pierwszą rzeczą, która różni serwer VPN od proxy jest cena. Za ten pierwszy zapłacimy więcej, jednak nie bez powodu. Płacimy w końcu za własne bezpieczeństwo, którego w wypadku proxy niestety nie otrzymujemy. Tutaj ataki ze strony hakerów są bardzo prawdopodobne, a nasze dane osobowe czy numer konta bankowego narażone na przeróżne ataki. Serwery proxy nie są zabezpieczone ani zaszyfrowane, dlatego coraz więcej osób rezygnuje z nich na rzecz NordVPN – o wiele bezpieczniejszej, prywatnej sieci zapewniającej nam prywatność w każdym miejscu.

Zdobądź NordVPN jeszcze taniej

Mimo, że NordVPN wypada nieco drożej od serwerów proxy, nie oznacza to, że cena ta jest wygórowana. Wręcz przeciwnie – uważana jest za wyjątkowo korzystną, a samo VPN za najlepszą ofertę na rynku. Kup własne bezpieczeństwo w sieci już dziś z pomocą kuponu rabatowego i zdobądź swą prywatną sieć w niższej cenie na rok. Serwery VPN są tak zabezpieczone, że każdy przesyłany przez nas plik jest bezpieczny, niezależnie od wielkości i stron, z jakich w tym celu korzystamy.

Barbara Jaworska

Barbara Jaworska

Blogerka z zamiłowania, magister inżynier z wykształcenia, wielka miłośniczka azjatyckiej kuchni i umiarkowana zakupoholiczka (hej, chyba my wszystkie mamy tę przypadłość!).

3 thoughts on “Czym jest VPN, jak działa oraz ile kosztuje?

  1. Nie jestem znawcą w temacie, ale mogę powiedzieć tyle, że NordVPN osobiście sprawdziłem i się nieźle sprawdza. Nie miałem żadnych problemów. Nie ma cudów i szybciej dział internet przy połączeniu bezpośrednim bez jakiegoś pośrednika w formie VPN, ale i tak nie ma jakiejś tragedii z połączeniem przez NordVPN’em. W skrócie – jeśli możesz to łącz się bezpośrednio. Jeśli nie masz pewności to jednak NordVPN.

    1. Ja używam NordVPN do oglądania materiałów z angielskiej strony MTV, bo z polskiego IP nie da się obejrzeć zamieszczonych tam programów video. Wyświetla się informacja, że nie łączę się z UK i dlatego treść jest zablokowana. Wtedy odpalam sobie NordVPN i wybieram dowolny serwer z UK. Po kilku sekundach mogę śmiało oglądać zablokowane dla lokalizacji treści video. Fajna sprawa. I zgadzam się z Paluchem, że jest wolniej, ale niewiele.

  2. A kogo to interesuje jak to wszystko działa? Ważne, że mogę oglądać moje ulubione TVP VOD z zagranicy. A jak rok temu były mistrzostwa w piłkę nożną to mój kochany też używał tego cuda, żeby mecze na stronie TVP oglądać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *