Kompresja zdjęć pozwala na optymalizację strony internetowej. Polega na zmniejszeniu rozmiaru zdjęcia w taki sposób, by nie straciło na jakości, tzn. były jak najmniej widoczne piksele. W tym celu stosowane są specjalne algorytmy. Kompresja bezstratna zakłada zachowanie wszystkich informacji o pikselach, natomiast kompresja stratna usuwa część informacji o pikselach. Na zdjęciu powstają plamki, tzw. artefakty. Określony stopień kompresji powoduje powstanie pewnej ilości szumów, ziarna i nieostrych krawędzi. Chodzi o to, by jakość zdjęcia po kompresji była możliwie jak najlepsza, przy jednoczesnym mniejszym obciążeniu dla serwera.

Po co kompresować zdjęcia na stronie internetowej?

Kompresję stosuje się między innymi po to, by poprawić wyniki w wyszukiwarce, dzięki sprawniejszemu działaniu strony. Wydaje się, że nie ma to ze sobą nic wspólnego, a jednak. Im więcej jest grafik o dużej objętości na stronie, tym wolniej się ładuje. To zniechęca potencjalnego czytelnika czy też klienta do odwiedzenia strony, przez co szybko szuka innej, która spełni jego oczekiwania. To tworzy statystykę zwaną wskaźnikiem porzuceń w Google Analytics, która rzutuje potem na pozycję w wyszukiwarce, podobnie jak wskaźnik odrzuceń czyli odwiedzenia jedynie strony głównej, a nie odwiedzenie żadnych podstron. Dlatego dobrze jest dokonać kompresji zdjęć na swojej stronie, by szybciej się ładowała i nie zniechęcała do siebie internautów chcących ją odwiedzić.

Dlaczego akurat wtyczka do WordPress?

Duża ilość blogów i stron działa w WordPress’ie, który dysponuje mnogością funkcjonalnych wtyczek, także takich, pozwalających na optymalizację grafiki strony internetowej. Kompresja zdjęć może być dokonana poprzez wtyczkę ShortPixel. To jedna z lepszych propozycji, jeśli chodzi o zmniejszenie rozmiaru zdjęć do stron w WordPress’ie. Dzięki niej można zmniejszać rozmiary pliku większych grafik i miniatur, przy zachowaniu odpowiedniej jakości. W ten sposób zajmują mniej miejsca, szybciej się ładują, a jednocześnie zachowują odpowiednie nasycenie barw i ostrość.

Coraz więcej osób wie, że warto optymalizować zdjęcia

Wtyczka WordPress do kompresji zdjęć pozwoli zdobyć większą ilość odwiedzających, a tym samym również lepszą pozycję w wyszukiwarce. ShortPixel w wersji darmowej pozwala na optymalizację nawet 100 obrazów miesięcznie. Pakiety nie są drogie, bo miesięczny kosztuje w granicach 5$ za możliwość kompresji 5000 obrazów i z pewnością wystarczy na użytek bloga. Dla firm natomiast odpowiednia będzie opcja kompresji 12 tys. bądź 55 tys. obrazów na miesiąc. Do wyboru są aż trzy rodzaje optymalizacji stratna, bezstratna i lśniąca. Ta ostatnia zapewnia najlepszej jakości zdjęcia po optymalizacji, jednak trzeba się liczyć z niewielką utratą szybkości strony. Wszystkie dostępne są również w ramach darmowej wersji ShortPixel. Dużym atutem są kupony rabatowe, nawet 25%.

Szybkość i dodatkowe profity z wtyczką ShortPixel

Wtyczka do WordPress służąca do optymalizacji obrazu pozwala na tworzenie kopii zapasowych przetwarzanych plików graficznych. Można zoptymalizować pliki JPEG, PNG, GIF oraz PDF. Z pewnością znacząco zwiększy to ruch na stronie internetowej, a strona stanie się nie tylko atrakcyjna pod względem wizualnym i treściowym ale również szybka.