Budowa domu to zazwyczaj projekt długoterminowy, który powinien zostać gruntownie przemyślany i wykonany z należytym pietyzmem. Osoby, które samodzielnie budowały dom, wiedzą doskonale, nad iloma ważnymi kwestiami należy się pochylić. Jedną z takich zasadniczych kwestii jest przeprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Jeżeli gospodarstwo domowe będzie korzystało z własnego ujęcia wody pitnej oraz użytkowej, należy pamiętać o wykonaniu badania składu wody. Można tego dokonać w najbliższym oddziale sanepidu, czy firmie specjalizującej się w tematyce oczyszczania i filtrowania wody.

Dlaczego jakość wody jest tak istotna?

Wody używamy do picia, przygotowywania codziennych posiłków, do dokonywania wieczornej toalety, do prania, czy podlewania roślin. Jej znaczenie dla gospodarstwa domowego jest nie do przecenienia. Jeśli zależy nam na zdrowiu i spokoju rodziny, warto wykonywać badanie wody przynajmniej raz w roku. W przypadku nowych domów oddawanych do użytku przeprowadza się obligatoryjne badanie składu wody.

Robi się to, by wyeliminować obecność bakterii i substancji niebezpiecznych, jak związki żelaza, manganu, chloru bądź fluoru, które w nadmiarze szkodzą. Pobranie próbki do testów jest niezwykle proste. Wystarczy do naczynia nalać niewielką ilość wody z kranu lub z przydomowej studni.

Jak wygląda analiza wody w laboratorium?

Pobrana próbka wody zostanie przebadana organoleptycznie oraz pod względem składu chemicznego. Pierwszy typ badania polega na obserwacji zewnętrznych cech cieczy. Niepokojące powinny być takie cechy, jak zmętnienie, pływające drobinki. Niepożądany jest również brak przejrzystości, czy nieprzyjemny zapach. Drugi typ badania polega z kolei na określeniu odczynu pH wody, jej stopnia twardości, przewodności elektrolitycznej. Analiza wody pozwala także określić zawartość w wodzie określonych pierwiastków.

Wodę bada się zgodnie ze wskaźnikami określonymi dla optymalnego stanu wody, które zostały określone w rozporządzeniu ministra zdrowia z 7 grudnia 2017 roku. Jeżeli nasza woda okaże się niezdatna do użytku, możemy podjąć próby jej uzdatniania lub też poszukać innego źródła wody dla gospodarstwa domowego.

Planujesz budowę domu? Przeczytaj, co warto wiedzieć przed zleceniem analizy wody.