Zmiękczacze do wody to praktyczne urządzenia, które potrafią doskonale usuwać kationy z wody, które to są odpowiedzialne za twardość wody. W czasie procesu zmiękczania wody, przepływa ona przez złoże i skutecznie wyłapuje jony wapnia i magnezu. Dzięki temu procesowi można cieszyć się z posiadania miękkiej, zdatnej do użytkowania wody.

Czy twarda woda dobrze smakuje?

Wiele osób często skarży się na posiadanie twardej i niesmacznej wody zawierającej znaczne ilości magnezu i wapnia. Taka woda jest średnio zdatna zarówno do użytku domowego, jak i do wykorzystywania w przemyśle. Zatem w przypadku posiadania takiej wody, warto zaopatrzyć się w urządzenie do zmiękczenia wody, które to pozwalają na przywrócenie jej optymalnych właściwości.

Twarda woda i skutki jej używania

Długotrwałe korzystanie z twardej wody jest niekorzystne dla zdrowia człowieka, gdyż może ono być przyczyną wielu uciążliwych chorób. Co więcej, używając twardej wody należy liczyć się z pogorszeniem sprawności cieplnej urządzeń, uszkodzeniem urządzeń AGD, bardzo szybkim zużywaniem się urządzeń grzewczych oraz niehigienicznym wyglądem urządzeń sanitarnych.

Czy można zmiękczyć twardą wodę?

Niestety woda z dużą zawartością związków wapnia oraz magnezu, które to przyczyniają się do twardości wody jest dużym problemem polskich ujęć wody. Dlatego też niezbędne jest regularne zmiękczanie wody. Na rynku nie brakuje dobrej jakości zmiękczaczy do wody, które pozwalają skutecznie uwikłać się z problemem posiadania w gospodarstwie domowym twardej wody.

Co to jest wymiana jonowa?

Proces wymiany jonowej jest powszechnie stosowany w przypadku twardej wody. Polega on na przepuszczaniu oczyszczanej wody przez specyficzne, żywiczne złoże. Wówczas to dochodzi do wymiany niekorzystnych jonów wapnia i magnezu na jony sodu, które to efektywnie zmiękczają wodę. Proces ten jest odwracalny, gdyż usunięty jon może zostawić przywrócony podczas regeneracji. Więcej na temat procesu wymiany jonowej przeczytasz tutaj. Miłej lektury.

Na czym polega regeneracja zmiękczacza wody?

Jony wapnia i magnezu, które to sprawiają, że woda jest twarda są podczas procesu wymiany jonowej wyłapane przez złoże. Niestety z czasem jest tylko wychwytywana część tych składników, gdyż podczas wymiany jonowej stopniowo dochodzi do zużycia się zdolności przeprowadzania tego procesu. Wówczas to system zmiękczający wodę powinien być poddany procesowi regeneracji, który pozwala żywicy na uzupełnienie jonów sodowych.

Proces regeneracji składa się z kilku etapów, wśród których można wymienić: płukanie wsteczne, zasysanie solanki, płukanie wstępne, płukanie końcowe oraz napełnianie zbiornika.

Nie jesteś skazany na twardą wodę powodującą kamień na całej armaturze. Rozwiązanie jest dość proste, pod warunkiem, że masz trochę wolnej przestrzeni w pomieszczeniu gospodarczym.