Twarda woda bywa prawdziwym utrapieniem. Kamień na armaturze, awarie sprzętów AGD, a nawet zniszczone w praniu tkaniny to wszystko skutki twardej wody. Na szczęście istnieje proste rozwiązanie, które pozwala na zmiękczenie wody w całym domu. Chodzi oczywiście o centralny zmiękczacz wody.

Jak działa zmiękczacz wody?

Zmiękczanie wody odbywa się wewnątrz butli ciśnieniowej na złożu filtracyjnym, jakim jest żywica jonowymienna. W procesie wymiany jonowej w domowych zmiękczaczach wody zazwyczaj stosuje się silnie kwaśne kationity działające w cyklu sodowym, co zapewnia prawie całkowitą wymianę jonów Ca2+ i Mg2+ związanych z anionami silnych i słabych kwasów. Tym sposobem możemy usunąć zarówno twardość węglanową, jak i niewęglanową. Cały proces w uproszeniu wygląda tak: kiedy woda surowa przepływa przez żywicę jonowymienną w zmiękczaczu wody, dochodzi do wymiany jonów wapnia i magnezu, które odpowiadają za twardość wody, na neutralne jony sodu, znajdujące się na złożu zmiękczającym. Po pewnym czasie na złożu zmiękczacza wody zaczyna brakować jonów sodu, wówczas uruchamiany jest proces regeneracji złoża przy pomocy solanki. Nad prawidłowym zmiękczaniem wody oraz regeneracją czuwa automatyczna głowica sterująca. Przeczytaj także: Na co zwrócić uwagę, wybierając zmiękczacz do wody?

Jaki zmiękczacz wody wybrać?

Aby uzyskać najlepsze efekty, należy wybrać zmiękczacz wody z wysokiej jakości złożem oraz bezawaryjną głowicą sterującą. Najlepiej wybierać zmiękczacze wody z żywicą monosferyczną, która w odróżnieniu od żywicy polisferycznej posiada cząsteczki tej samej wielkości, dzięki czemu filtracja przebiega równomiernie na całej powierzchni złoża. Trzeba mieć na uwadze, że ilość żywicy potrzebnej do zmiękczenia wody w danym domu zależy od stopnia twardości wody oraz od ilości wody zużywanej przez domowników. Im woda bardziej twarda oraz im większe jej zużycie, tym większy zmiękczacz wody będzie potrzebny, aby uzyskać pożądany efekt zmiękczenia wody przy możliwie najrzadszym powtarzaniu procesu regeneracji.

Pomocą w kwestii doboru odpowiedniego zmiękczacza wody służą specjaliści ze sklepu internetowego Kraina Wody (odwiedź zakładkę kontakt: https://www.krainawody.pl/ ). Warto skonsultować się z nimi przed zakupem drogą telefoniczną, mailową lub poprzez udostępniony w sklepie czat.