Osoby, które zwlekają z zakupem zmiękczaczy wody często podkreślają, że nie decydują się na taki krok przez przypadek. Zazwyczaj powołują się na wyniki badań, które potwierdzają, że zbyt miękka woda ma zły, mdły smak, a do tego może przyczynić się do niedoboru wapnia w organizmie prowadzącego do krzywicy wśród dzieci oraz osteoporozy u dorosłych pacjentów.

Trudno nie zgodzić się z tym, że wspomniane informacje są prawdziwe, czy jednak oznacza to, że zmiękczacze wody są zbędnym wydatkiem, a my powinniśmy docenić możliwości, jakie otwiera przed nami twarda woda? Niestety, wyciąganie tak jednoznacznych wniosków nie znajduje uzasadnienia. Twarda woda również stanowi zagrożenie, co daje o sobie znać na wielu płaszczyznach. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście problem kamienia, który osadza się między innymi na przyborach sanitarnych, natryskach i bateriach łazienkowych. O ile jednak kamień ten jest defektem natury estetycznej, o tyle kamień, który osadza się na czajnikach i pralkach może pociągać za sobą znacznie bardziej ponure konsekwencje, jest bowiem odpowiedzialny za szybsze zużywanie się sprzętu AGD. Twarda woda może też zwiększyć wysokość rachunków za ogrzewanie. W tym przypadku winowajcą okazuje się być kamień, który osadza się na ściankach wymienników ciepła w instalacjach grzewczych, okazuje się bowiem, że charakterystyczne są dla niego właściwości izolacyjne.

Negatywne konsekwencje obecności twardej wody można mnożyć, a ponieważ ma ona wpływ nie tylko na zdrowie, ale i na portfele domowników, instalacja zmiękczacza wody coraz częściej jawi się jako rozwiązanie, dla którego nie ma alternatywy. Więcej na temat wpływu twardej wody na urządzenia AGD i nasze zdrowie pod adresem https://www.zmiekczacze.com/twarda-woda/.