Wiele mówi się o zaletach pracy jako logopeda. Często przewija się uczucie spełnienia, możliwość rozwoju, poznawanie nowych ludzi, niezłe zarobki. Warto jednak odrobinę odczarować tą wizję logopedycznych marzeń. Zawód logopedy (jak każdy) posiada także swoje minusy, o których warto wiedzieć i należy wspomnieć.
Logopeda w przedszkolu publicznym
Wielu logopedów właśnie w przedszkolach publicznych rozpoczyna swoją zawodową karierę. Praca w takim miejscu, choć daje dużo satysfakcji, może powodować także mnóstwo frustracji. Grupy rozszalałych dzieci, które trzeba stale doprowadzać do porządku, dbać o ich koncentrację oraz zabawiać. Ze względu na ograniczony czas – bardzo często istnieje konieczność dzielenia podopiecznych na grupy, co uniemożliwia indywidualną pracę i uzyskanie efektów terapii logopedycznej. Mimo tego pojawiają się pytania rodziców czemu terapia logopedyczna trwa tak długo.
Logopeda w swoim (prywatnym) gabinecie
Praca na swój rachunek też wiąże się z wieloma problemami. Oprócz kwestii oczywistych (konieczność opłacenia ZUS, podatków, wynajem gabinetu) logopeda w gabinecie musi stale modyfikować grafik swojej pracy (pacjenci odwołują wizyty lub nie przychodzą). W gabinetach prywatnych pracuje się zazwyczaj do późnych godzin wieczornych (a poranki są wolne). Nie każdemu taka forma odpowiada. Kolejna sprawa to konieczność zdobywania klientów. Przy obecnej konkurencji wielu logopedów korzysta z różnych form reklamowych (co powoduje konieczność kolejnych inwestycji).
To warto czy nie warto pracować jako logopeda?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każdy musi odpowiedzieć na nie indywidualnie. Jest wiele zalet, ale jak widać powyżej – są też cienie pracy logopedy.
ostatnie komentarze