W dwudziestym pierwszym wieku pojawiło się całe zatrzęsienie metod zareklamowania swoich produktów lub usług. Oczywiście dzielą się one na te mniej lub bardziej skuteczne.

Pośrednio, bezpośrednio itp.

Istnieje marketing pośredni – czyli taki, który można określić także mianem biernego. Polega na umieszczeniu reklamy w medium, mającym bardzo szerokie grono odbiorców – na przykład w radiu, w telewizji, w gazecie. Choć jest on znacznie bardziej popularny, problem z nim polega na tym, że reklamowany produkt zakupi najpewniej tylko niewielki procent wszystkich odbiorców.

To dlatego, że w mediach masowych reklam jest całe mnóstwo i dlatego większość ludzi po prostu nie zwraca na nie większej uwagi. Trzeba się wykazać kreatywnością i pomysłowością, by skutecznie się w taki sposób promować. Nieco łatwiej jest z marketingiem bezpośrednim. Chciałbym omówić go nieco szerzej i zrobię to na przykładzie formy reklamy znanej jako e-mail marketing.

Poczta elektroniczna wiecznie żywa

E-mail marketing wykorzystuje pocztę elektroniczną jako narzędzie do komunikacji z potencjalnym klientem. Wydaje się to dosyć prozaiczne, ale cały proces jest tak naprawdę bardzo złożony i obejmuje wiele aspektów. Aby wysłać mail, należy przedtem skompletować możliwie najobszerniejszą bazę adresów osób, które faktycznie mogłyby być zainteresowane produktem lub usługą. Należy umieć nimi zarządzać, by zmaksymalizować płynącą z tej formy marketingu korzyść.

Nieoczywistym utrudnieniem jest też przygotowanie treści maila w taki sposób, by była ona zachęcająca dla klienta i odwiodła go od kierowania się złymi emocjami i oznaczenia wiadomości jako spam. Trudno też wyobrazić sobie mozolne wysyłanie dziesiątek maili do klientów, więc potrzeba pewnego zautomatyzowania tej czynności – na szczęście w tym celu powstały usługi typu FreshMail lub MailWizz.

Nieważne, co piszą, e-mail marketing jest skuteczny

Choć e-mail marketing może się wydawać nieszczególnie skuteczną formą reklamy, okazuje się, że jest zgoła inaczej. Jest on dobrą opcją przede wszystkim dlatego, że dociera bezpośrednio do klienta i na dłuższą metę jest w stanie zbudować z nim pewną formę relacji. Dlatego właśnie marketing bezpośredni może być lepszy od pośredniego – niejako przymusza potencjalnego klienta do zwrócenia na siebie uwagi, nawet jeśli ta uwaga ograniczy się tylko do przeniesienia wiadomości do kosza.

W tym momencie wszystko zależy od treści maila i jeśli ta okaże się na wskroś zachęcająca, bardzo prawdopodobnym jest, że osoba, która otrzymała wiadomość, faktycznie zainteresuje się produktem lub usługą i zechce o nim więcej przeczytać. Nie jest to też forma marketingu, której skuteczności nie da się sprawdzić – wspomniane wcześniej usługi zajmujące się wysyłką maili są w stanie dostarczyć wskaźniki OR i CTR, czyli kolejno ilości otwartych maili oraz ilości kliknięć zawartości maila.

Buduj bazę mailingową i testuj różne strategie

Nietrudno wywnioskować zatem, że marketing bezpośredni może być bardzo skuteczną metodą promowania swoich produktów lub usług. Przeprowadzony umiejętnie, może okazać się wspaniałą opcją poszerzania bazy klientów i dlatego zdecydowanie warto dać mu szansę.