Można powiedzieć, że dla podróżników nastały złote czasy. Dzięki Strefie Schengen przekraczanie zwiedzanie państw europejskich jest prostsze niż kiedykolwiek, a linie lotnicze prześcigają się w zasypywaniu pasażerów promocjami. Jednak, chociaż znalezienie biletów na samolot w przystępnej cenie jest dosyć łatwe, tanie noclegi to już nie taka prosta sprawa. Znalezienie miejsca blisko rynku często wiąże się z rezygnacją z wielu wygód, a jeśli nie chcemy wydać majątku, najprawdopodobniej wylądujemy w wieloosobowym dormitorium. Chyba że zdecydujemy się na coś innego niż hostel.

Cudowne rozwiązanie?

Coraz popularniejszą opcją wśród oszczędnych podróżników staje się strona Airbnb. To kusząca opcja, zwłaszcza ze względu na kupon rabatowy oferowany nowym użytkownikom serwisu. Zwykle wynosi on ponad sto złotych – a może nawet i więcej, jeżeli łączy się z jakąś promocją. Można go znaleźć na stronach poświęconych kuponom rabatowym oraz na typowych portalach podróżniczych.

Rejestracja w Airbnb

Rejestracja w Airbnb jest szybka i prosta – można użyć adresu e-mail lub konta społecznościowego

Ale na czym to właściwie polega?

Zanim rzucimy się na znalezione na Airbnb tanie noclegi, powinniśmy przynajmniej zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi. Bo cały sęk w tym, że wspomniany portal nie dotyczy pensjonatów i hosteli – to strona dla zwykłych ludzi, którzy chcieliby przekonać się, jak to jest gościć osoby z różnych miast. I na odwrót – jak to jest gościć u kogoś. Co to oznacza dla podróżujących? W dużym skrócie – to, że mają do możliwość skorzystania z czegoś na kształt płatnego couchsurfingu. Wynajmując pokoje u lokalnych gospodarzy, często zyskują nie tylko dach nad głową, ale też wgląd na to, jak wygląda życie w danym mieście z punktu widzenia mieszkańca, nie turysty. Ma to swoje wady i zalety.

Zaskakująco tanio?

Wśród korzyści trzeba na pewno wymienić wspomnianą wcześniej cenę. Na Airbnb znajdziemy tanie noclegi o wiele wygodniejsze i bardziej komfortowe niż pokój hotelowy, na który wydalibyśmy podobną (jeśli nie większą) sumę pieniędzy. Zaś, jeśli jesteśmy nowi i postaramy się o kupon rabatowy, może się okazać, że nie wydamy prawie nic.

Uwaga na dodatkowe opłaty

Z drugiej strony, chociaż ceny na Airbnb wyglądają obiecująco, trzeba z nimi bardzo uważać – to, że w głównej wyszukiwarce widzimy określone sumy, to jeszcze nie oznacza, że dokładnie tyle zapłacimy za noc w danym miejscu. Ostateczną cenę otrzymamy dopiero po wejściu na stronę oferty i wpisaniu dat. Często jest tak, że na całą kwotę za pobyt składają się następujące elementy: opłata za sprzątanie, opłata za dodatkową osobę, opłata za dzień weekendowy, plus oczywiście opłata serwisowa Airbnb. Przy czym musimy pamiętać, że tylko tej ostatniej możemy być w stu procentach pewni. Pozostałe koszty dodatkowe są indywidualną decyzją gospodarza. Innymi słowy, warto poświęcić przeglądaniu ofert trochę więcej czasu – i kierować się nie tylko ceną, ale też lokalizacją i opiniami.

Airbnb atrakcje w Lizbonie

Podczas swojej podróży możesz wykorzystać atrakcje proponowane przez Airbnb

Czy podróżowanie z Airbnb się opłaca?

Podsumowując, Airbnb może być dla nas wspaniałym doświadczeniem, ale jeśli naprawdę chcemy oszczędzić pieniądze, powinniśmy przysiąść do komputera na dłużej i znaleźć miejsce, które naprawdę nam się podoba. I pamiętać, że czasami lepiej wynająć coś minimalnie droższego, ale za to spełniającego wszystkie nasze wymagania.

Gotów do pierwszej przygody z Airbnb? Zarejestruj się wykorzystując kupon rabatowy https://www.kupony.org/sklep/airbnb/.