Czym jest VPN i jak z niego korzystać?

Czym jest VPN i jak z niego korzystać?

Obecnie coraz więcej mówi się o zwracaniu uwagi na to, by poprawnie zabezpieczyć swoją aktywność w internecie. Cyberprzestępczość może i nie zaistniała jeszcze nigdy na prawdziwie wielką i krzywdzącą skalę, ale to nie znaczy przecież, że nie istnieje w ogóle. Korzystając z tradycyjnych metod połączenia z internetem, nie możemy mieć gwarancji, że osoba niepowołana nie zdobędzie w jakiś sposób wglądu w to, co robimy w sieci, a następnie nie wykorzysta tych newralgicznych wręcz informacji do odniesienia korzyści – niestety, naszym kosztem.

Prywatność i bezpieczeństwo

Oczywiście nie jest tak, że jesteśmy całkowicie bezbronni i skazani na pastwę losu, ale faktem jest, że wybronić możemy się tylko wtedy, gdy zdecydujemy się zapobiegać, zamiast mierzyć się z przykrymi następstwami. Sposobów na zabezpieczenie swojej aktywności w sieci jest kilka, ale zdecydowanie nie wszystkie są równie skuteczne. Postaram się omówić to rozwiązanie, które posiada renomę najskuteczniejszego.

NordVPN serwery w Europie
Liczba serwerów w usłudze NordVPN jest imponująca – wystarczy wybrać kraj i serwer

Na czym polega działanie serwerów VPN?

Rozwiązaniem tym jest szyfrowanie w sieci VPN. Dla osób zupełnie niewtajemniczonych w arkana tego typu metod już sama nazwa może przerażać swoim skomplikowaniem, ale nie ma w tym nic szczególnie przerażającego, a mechanizm działania tego rozwiązania stosunkowo łatwo jest zrozumieć. Rozwinięcie skrótu VPN to “wirtualna sieć prywatna” i to już jest w stanie nieco rozjaśnić sytuację. Czym jest natomiast sieć prywatna? Najprościej byłoby chyba stwierdzić, że jest to nasze urządzenie i wszystkie pozostałe urządzenia doń podłączone zazwyczaj za pośrednictwem fizycznie istniejących kabli, choć niekoniecznie. VPN jest zatem rodzajem wirtualnego kabla, przez który informacje mogą podróżować między urządzeniami w sposób maksymalnie bezpieczny i niezawodny, a w dodatku mogą być opcjonalnie skompresowane lub szyfrowane. Mechanizm działania można z kolei omówić poprzez wyjaśnienie trzech głównych zagadnień. Więcej na ten temat przeczytasz pod adresem https://www.kupony.org/blog/zmiana-geolokalizacji-ip-dzieki-nordvpn/.

Serwery NordVPN w Chorwacji
Wystarczy wybrać kraj oraz serwer – usługa NordVPN zapewnia duży wybór serwerów

Jak bezpieczny powinien być serwer VPN?

Protokół zabezpieczający tworzy bezpieczne połączenie i wpływa z reguły na typ szyfrowania, z którego skorzysta VPN. W parze z tym protokołem idzie szyfrowanie. Wirtualna sieć prywatna korzysta zazwyczaj z szyfrowania AES 128-bit lub 256-bit przy zabezpieczeniu twoich danych. Co w zasadzie oznaczają te literki i cyferki? AES to “Advanced Encryptic Standard”, czyli najpopularniejszy algorytm szyfrowania. 128 i 256 to natomiast długość znaków klucza i swoisty symbol możliwej liczby kombinacji. Ujmując to w nieco prostszy sposób, najszybszy współczesny komputer potrzebowałby milionów lat, by zbadać wszystkie kombinacje, złamać klucz i zyskać dostęp do zaszyfrowanej metodą AES informacji. Ostatnim elementem układanki jest serwer VPN, który pełni funkcję pośrednika między nadawcą danych, a ich adresatem. Standardem w branży jest niegromadzenie jakichkolwiek danych na temat działalności klientów w sieci, toteż to pośrednictwo możemy uznać za synonim anonimowości.

Szybkość działania NordVPN
Jeśli obawiasz się prędkości działania NordVPN – spójrz tylko na wyniki tego testu

Jak wybrać odpowiednią usługę VPN?

VPN jest zatem naprawdę dobrym rozwiązaniem, jeśli poczujemy się w internecie mniej bezpiecznie. Decydując się, warto korzystać z najpopularniejszych rozwiązań, takich jak na przykład NordVPN (nietrudno jest natknąć się w sieci na kupon rabatowy do tego rozwiązania). Tego typu usługa jest już marką bardzo dobrze znaną na rynku i gwarancją jakości.

Osobiście przetestowałem wiele usług VPN i wybór finalnie padł na NordVPN nie tylko z uwagi na liczbę dostępnych serwerów VPN, ale też szybkość działania. Promocje znajdziesz tutaj.

Bartosz Kruk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *