Obecnie coraz więcej mówi się o zwracaniu uwagi na to, by poprawnie zabezpieczyć swoją aktywność w internecie. Cyberprzestępczość może i nie zaistniała jeszcze nigdy na prawdziwie wielką i krzywdzącą skalę, ale to nie znaczy przecież, że nie istnieje w ogóle. Korzystając z tradycyjnych metod połączenia z internetem, nie możemy mieć gwarancji, że osoba niepowołana nie zdobędzie w jakiś sposób wglądu w to, co robimy w sieci, a następnie nie wykorzysta tych newralgicznych wręcz informacji do odniesienia korzyści – niestety, naszym kosztem.
Prywatność i bezpieczeństwo
Oczywiście nie jest tak, że jesteśmy całkowicie bezbronni i skazani na pastwę losu, ale faktem jest, że wybronić możemy się tylko wtedy, gdy zdecydujemy się zapobiegać, zamiast mierzyć się z przykrymi następstwami. Sposobów na zabezpieczenie swojej aktywności w sieci jest kilka, ale zdecydowanie nie wszystkie są równie skuteczne. Postaram się omówić to rozwiązanie, które posiada renomę najskuteczniejszego.
Na czym polega działanie serwerów VPN?
Rozwiązaniem tym jest szyfrowanie w sieci VPN. Dla osób zupełnie niewtajemniczonych w arkana tego typu metod już sama nazwa może przerażać swoim skomplikowaniem, ale nie ma w tym nic szczególnie przerażającego, a mechanizm działania tego rozwiązania stosunkowo łatwo jest zrozumieć. Rozwinięcie skrótu VPN to „wirtualna sieć prywatna” i to już jest w stanie nieco rozjaśnić sytuację. Czym jest natomiast sieć prywatna? Najprościej byłoby chyba stwierdzić, że jest to nasze urządzenie i wszystkie pozostałe urządzenia doń podłączone zazwyczaj za pośrednictwem fizycznie istniejących kabli, choć niekoniecznie. VPN jest zatem rodzajem wirtualnego kabla, przez który informacje mogą podróżować między urządzeniami w sposób maksymalnie bezpieczny i niezawodny, a w dodatku mogą być opcjonalnie skompresowane lub szyfrowane. Mechanizm działania można z kolei omówić poprzez wyjaśnienie trzech głównych zagadnień. Więcej na ten temat przeczytasz pod adresem https://www.kupony.org/blog/zmiana-geolokalizacji-ip-dzieki-nordvpn/.
Jak bezpieczny powinien być serwer VPN?
Protokół zabezpieczający tworzy bezpieczne połączenie i wpływa z reguły na typ szyfrowania, z którego skorzysta VPN. W parze z tym protokołem idzie szyfrowanie. Wirtualna sieć prywatna korzysta zazwyczaj z szyfrowania AES 128-bit lub 256-bit przy zabezpieczeniu twoich danych. Co w zasadzie oznaczają te literki i cyferki? AES to „Advanced Encryptic Standard”, czyli najpopularniejszy algorytm szyfrowania. 128 i 256 to natomiast długość znaków klucza i swoisty symbol możliwej liczby kombinacji. Ujmując to w nieco prostszy sposób, najszybszy współczesny komputer potrzebowałby milionów lat, by zbadać wszystkie kombinacje, złamać klucz i zyskać dostęp do zaszyfrowanej metodą AES informacji. Ostatnim elementem układanki jest serwer VPN, który pełni funkcję pośrednika między nadawcą danych, a ich adresatem. Standardem w branży jest niegromadzenie jakichkolwiek danych na temat działalności klientów w sieci, toteż to pośrednictwo możemy uznać za synonim anonimowości.
Jak wybrać odpowiednią usługę VPN?
VPN jest zatem naprawdę dobrym rozwiązaniem, jeśli poczujemy się w internecie mniej bezpiecznie. Decydując się, warto korzystać z najpopularniejszych rozwiązań, takich jak na przykład NordVPN (nietrudno jest natknąć się w sieci na kupon rabatowy do tego rozwiązania). Tego typu usługa jest już marką bardzo dobrze znaną na rynku i gwarancją jakości.
Osobiście przetestowałem wiele usług VPN i wybór finalnie padł na NordVPN nie tylko z uwagi na liczbę dostępnych serwerów VPN, ale też szybkość działania. Promocje znajdziesz tutaj.
ostatnie komentarze