Odwrócona osmoza, ultrafiltracja czy nanofiltracja? Który system wybrać do zastosowania w domu?
Czym jest nanofiltracja?
Procesy rozdzielania membranowego wody od produktów ubocznych są przeprowadzane w procesie nanofiltracji najczęściej w modułach membranowych, co zapewnia przepływ separowanej mieszaniny w kierunku prostopadłym lub równoległym do powierzchni porowatej membrany i wpływa pozytywnie na efektywność separacji. Oczywiście selektywność membrany nanofiltracyjnej uzależniona jest również od stosunku wielkości cząsteczek mieszaniny (zabrudzonej wody) do wielkości porów membrany.
Nanofiltracja też wymaga membrany
Membrana nanofiltracyjna przepuszcza cząsteczki o większej w stosunku do odwróconej osmozy masie cząsteczkowej. Siłą napędową nanofiltracji, podobnie jak w przypadku ultrafiltracji i odwróconej osmozy, jest różnica ciśnień po obydwu stronach membrany.
Zaletą nanofiltracji jest oszczędność energii w stosunku do filtrów z odwróconą osmozą (do procesu nanofiltracji potrzebne jest o wiele niższe ciśnienie). Poza tym, odrzut do kanalizacji jest mniejszy nawet o 50% w porównaniu do systemów odwróconej osmozy.
Nanofiltracja czy odwrócona osmoza?
Mogłoby wydawać się, że systemy filtracyjne wykorzystujące nanofiltrację są lepsze od odwróconej osmozy, jednak w rzeczywistości są co najwyżej inne. Przede wszystkim, w procesie nanofiltracji, woda po odfiltrowaniu nadal zawiera w sobie niektóre minerały, w tym wapń i magnez odpowiedzialne za twardość wody. Dlatego, mimo że nanofiltracja często jest uznawana za alternatywę dla jonowymiennych i chemicznych metod zmiękczania wody, to jednak faktycznie twardość wody w trakcie nanofiltracji nie jest w pełni usuwana, a jedynie redukowana.
ostatnie komentarze